סיורים בירושלים העתיקה – בית העלמין העתיק שבהר הזיתים

"וְגַם כָּל-הַדּוֹר הַהוּא, נֶאֶסְפוּ אֶל-אֲבוֹתָיו…"

סיור בעקבות התפתחות בית העלמין העתיק שבהר הזיתים

רכס הר הזיתים המתרומם מעל ירושלים ממזרח נתייחד בקדושתו, בתולדותיו, ומעל לכל בבית העלמין היהודי העתיק המשתרע על מורדותיו.

בעקבות נבואת זכריה: "וְיָצָא ה', וְנִלְחַם בַּגּוֹיִם הָהֵם, כְּיוֹם הִילָּחֲמוֹ, בְּיוֹם קְרָב וְעָמְדוּ רַגְלָיו בַּיּוֹם-הַהוּא עַל-הַר הַזֵּיתִים אֲשֶׁר עַל-פְּנֵי יְרוּשָׁלִַם, מִקֶּדֶם, וְנִבְקַע הַר הַזֵּיתִים מֵחֶצְיוֹ מִזְרָחָה וָיָמָּה, גֵּיא גְּדוֹלָה מְאֹד; וּמָשׁ חֲצִי הָהָר צָפוֹנָה, וְחֶצְיוֹ-נֶגְבָּה" (י"ד,  ג-ד) התפתחו מסורות רבות הקושרות את הר הזיתים, הנמצא 'מקדם לעיר', לתחיית המתים: היהודים שקבורים בו יהיו הראשונים שיקומו מן הקבר ויזכו לחיי נצח, אליהו הנביא יתקע בשופר על ההר ויכריז על תחיית המתים, הנקברים בהר הזיתים יהיו פטורים מ"גלגול מחילות" ועוד…

יהודים רבים עלו לארץ ישראל על מנת לסיים את חייהם על אדמתה ולהיקבר בהר הזיתים, ורבים אחרים ביקשו להעלות את עצמותיהם ולהיטמן בעפר ההר. בשל קרבתו של ההר לעיר וסלעיו הרכים והנוחים לחציבה, הוא שימש לקבורה כבר מימי קדם. בחלקים שונים של ההר נחשפו קברים רבים ובהם ממצאים חשובים מתקופות קדומות.
החל מימי הביניים יש בידינו ידיעות על קבורה יהודית במדרונות הר הזיתים הנמשכת למעשה ברציפות עד ימינו, מלבד 19 שנים בו נקטעה הקבורה ובית הקברות חולל והושחת על ידי השלטון הירדני.

במסלול הסיור נעקוב אחר התפתחותו של בית העלמין, החל מהחלקות הקדומות ביותר הנמצאות במורד ההר ועד לחלקה החדשה- חלקת 'קהילת ירושלים'. במהלך הסיור נחשף לתהליכי החורבן שעבר ההר בתקופה הירדנית ונהיה עדים לעבודות השיקום הקדחתניות הנעשות כיום בבית הקברות.

מסלול: מצפור יד אבשלום, גל קלונימוס, קבר ר' עובדיה מברטנורא, מערת ר' יהודה החסיד, מצבת זכריה, קבר בני חזיר, יד אבשלום, חלקת אור החיים, חלקת הרבנים הפרושית, חלקת הנביאים, חלקת 'קהילת ירושלים'.

קישורים:

 


בחזרה לפירוט הסיורים בבית הקברות היהודי בהר הזיתים
בחזרה לפירוט הסיורים בירושלים העתיקה

סגור לתגובות.